top of page

MasterKids Programı nedir?

MasterKids, 3 - 13 yaş arası çocuklara göre hazırlanmış, farklı programlar sunan, yaratıcı bir öğrenme programıdır.  Sürekli güncellenen içerik ve materyalleri ile  çocukların problem çözme becerilerinin gelişmesine ve yaratıcılıklarını köpürtmesine katkıda bulunur, öğrenmeyi eğlenceli kılar.

MasterKids programları, çocuklarla çalışılarak, yıllar içerisinde denenmiş ve geliştirilmiştir. Özel olarak tasarlanmış, temalı programlarımız, küçük gruplar halinde çocuklara LEGO® Education setleri, tabletler ve konulara göre özel geliştirilmiş ürünlerle gerçekleştirilir.

einstein.png

"Hayalgücü, bilgiden daha değerlidir”

- Albert Einstein

.
MasterKids felsefesi Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) profesör olan Seymour Papert’ın öğrenme teorisi olan konstrüktivizmden ilham almıştır.
Bu teori Jean Piaget’nin bilginin sadece öğretmenden öğrenciye geçen bir transfer olmadığını, öğrenmenin en iyi bize ve başkalarına anlamlı gelen yeni şeyler tasarlarken ve yaratırken meydana geldiğini savunan konstrüktivist teorisine dayanır. Ayrıca konstrüktivizm, insanların yeni fikirler üretmeye, yaparken, inşa ederken (bu bir robot, kumdan kale, resim yada bilgisayar programı olabilir) daha yatkın olduklarını savunur.
Bu felsefe doğrultusunda, MasterKids mentorları farklı yaşlardan birçok çocuğun keşfetmeye ve öğrenmeye teşvik edildiği bir ortam yaratmaktadır.
Boy with DIY Robot
seymour.jpeg

"…en mükemmel öğrenme tecrübelerimiz kendimiz tasarlarken ve yaratırken oluşur…”

- Seymour Papert

Doğumdan itibaren, nörolojik sistemimiz bizi problem çözmemizi ve yaşamımızı devam ettirebilmek için merak etmemizi sağlıyor.
 
Yaratıcı toplumun önem kazandığı bu günlerde bildiklerimiz bilmediğimiz zaman ne yapacağımızı bildiğimizden daha önemli değil. MasterKids'de problemlere çözümler aramak ya da yaratıcı bir şekilde fikirler sunmak bir kitaptaki sayıları ve harfleri bilmek kadar önemli.
 
Çocukların nasıl öğreneceklerini bilmenin getirdiği güven, keşfetmelerine ve yaratmalarına olanak tanıyacak olan kaynaklar onlara yeni ve beklenmedik sorunlara yaratıcı çözümler aramalarını sağlayacak.
maxresdefault.jpg

“Çocuklarımız icin doğal öğrenme isteklerinin ve yaratıcılıkların peşinden gitmekten daha önemli birşey yoktur”

- Prof. Hans Henrik Knoop

Playing with Toy Vehicles
LEGO® firmasının yaptığı uluslararası bir araştırma serbest oyunun, planlanmış aktiviteler arasına sıkışmış sınırlı bir süre haline dönüştüğünü gösteriyor.
 
Çocuklar baskı altında oldukları rekabetçi eğitim sisteminde kendilerini yansıtabilecekleri ve değerlendirebilecekleri gelişimsel aktivitelere katılma imkanı bulamıyorlar.
 
MasterKids'te çocuklar keşfederken ve oynarken öğrenmeyi öğreniyorlar. Küçük araştırmalar yapıyorlar, hikayeler yaratıyorlar ve daha önceden edinmiş oldukları bilgilerini yeni durumlarla kullanıyorlar. En önemlisi, oyun oynuyorlar, keşfediyorlar, fikirlerini paylaşıyorlar, hayal ediyorlar, yaratıyorlar ve düşünüyorlar.
 
Bunların hepsi gelişimi, bağımsızlığı ve özgüveni destekliyor.
seymour-papert_edited.jpg

“Artık akıllı olmak ne kadar bilgi sahibi olduğun değil, ne yapacagını bilmediginde ne yapacağını bulabilmektir.”

- Seymour Papert

Çocuklar büyüdüklerinde ister bilim insanı, ister sanatçı isterse sporcu olmak istesin teknoloji hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olacaktır.
 
MasterKids’de hedefimiz, çocukların hayatları boyunca yeni teknolojilere kendine güvenli bir şekilde yaklaşmalarına teşvik etmektir. MasterKids'de çocukları erken yaşlarda bilgisayar ve kodlama ile tanıştırırken, bireysel bir çalışmayı mentorları ve arkadaşları ile iletişim ve etkileşim halinde yapmalarına zemin hazırlıyoruz.
 
Kullandığımız programlar, iletişimi ve işbirliğini güçlendiriyor. Teknolojiyi sanat, müzik ve LEGO® Education setleri gibi diğer malzemeler ile birleştirerek, çocukların erken öğrenme tecrübelerini geliştirmelerine, hayatlarında üretken ve etkin olmalarına yardımcı oluyoruz. 
Teacher and Students in Science Class
bottom of page